Lista powikłań grypy jest niezwykle obszerna, co potwierdza, że ta choroba nie jest lekceważona. Pewne grupy osób są szczególnie podatne na te powikłania, w tym ludzie starsi, dzieci, osoby z określonymi przewlekłymi chorobami oraz ci, którzy ignorują konieczność odpoczynku i kontynuują swoje codziennie aktywności pomimo choroby. Powikłania mogą dotknąć różne układy naszego organizmu, takie jak układ oddechowy, krążenia, moczowy czy nerwowy.
Grypa, poza silnymi objawami utrudniającymi normalne funkcjonowanie, może prowadzić do poważnych dla zdrowia i życia powikłań. Osoby specjalnie narażone na takie skutki choroby to seniorzy, dzieci, pacjenci z niektórymi przewlekłymi chorobami oraz ci, którzy nie decydują się na odpoczynek i zwolnienie tempa życia na czas choroby.
Grupy najbardziej narażone na rozwój powikłań grypy obejmują:
- osoby w wieku 65 lat i więcej,
- dzieci poniżej 5 roku życia (szczególnie niemowlęta),
- kobiety w ciąży (szczególnie w II i III trymestrze),
- pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby płuc (takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), choroby wątroby, nerek, niedokrwistość serca, niewydolność serca, niedobory odporności (pierwotne lub spowodowane przyjmowaniem leków immunosupresyjnych lub zakażeniem HIV), choroby metaboliczne (np. cukrzyca), zaburzenia układu krwiotwórczego oraz zaburzenia utrudniające odkrztuszanie flegmy zalegającej w drogach oddechowych (choroby nerwowo-mięśniowe, zaburzenia poznawcze, urazy rdzenia, napadowe drgawki),
- osoby z wyraźną otyłością.
Czas pojawienia się powikłań grypy po zachorowaniu jest zależny od rodzaju powikłania. Na przykład zapalenie płuc może pojawić się już kilka dni po zarażeniu grypą, podczas gdy zapalenie zatok może wystąpić po kilku lub więcej dniach.