Cukier, często nazywany „cichym zabójcą”, ma swoje skutki dla naszego zdrowia. Nawet kiedy nie spożywamy go w formie słodyczy, zwykle nie zdajemy sobie sprawy z jego obecności w wielu innych produktach i potrawach. Nasz organizm nie radzi sobie dobrze z nadmiarem tego składnika. Kiedy stosujemy dietę bogatą w cukry, na pewno prędzej czy później rozpoznamy symptomy, które powinny nas zaniepokoić o nasze zdrowie.
Podkreślając negatywne efekty cukru, mówimy głównie o „dodanym cukrze”, a nie o jego naturalnej formie, która występuje np. w owocach lub produktach mlecznych. Najbardziej szkodliwym dla naszego zdrowia jest cukier dodawany do przetworzonej żywności, słodyczy i napojów. Można go znaleźć pod 60 różnymi nazwami, co czasem utrudnia jego rozpoznanie.
Jakie są konsekwencje spożycia nadmiaru cukru?
Osoby, które zjadają dużo cukru, są bardziej narażone na problemy z wagą i otyłością, co z kolei może prowadzić do cukrzycy, miażdżycy, chorób serca i zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Do tego dochodzą schorzenia stawów i kręgosłupa. Autorzy raportu z 2019 roku „Cukier, otyłość – konsekwencje”, twierdzą, że to może skutkować skróceniem życia nawet o 15 lat. Zbyt duża ilość cukru w diecie wiąże się również z ryzykiem próchnicy zębów, złym samopoczuciem, trądzikiem i przyspieszonym starzeniem. Osoby, które spożywają dużo przetworzonej żywności i słodyczy, powinny monitorować swoje ciało pod kątem objawów opisanych poniżej.