Zapalenie pęcherza moczowego jest często wywoływane przez obecność bakterii E.coli. Ta dolegliwość charakteryzuje się szeregiem nieprzyjemnych sytuacji, takich jak ból w okolicy podbrzusza, stałe odczucie potrzeby oddawania moczu, pieczenie cewki moczowej i krew w moczu. Prócz standardowych leków takich jak furaginę czy antybiotyki stosowane w leczeniu infekcji układu moczowego, bardzo pomocne mogą okazać się również pewne zioła. Najbardziej skuteczne to te o działaniu odkażającym i przyspieszającym produkcję moczu.
Zapalenie pęcherza to kłopot zdrowotny, który szczególnie często dotyka kobiet. Jest wyjątkowo uciążliwe i jeżeli nie jest odpowiednio leczony, może prowadzić do poważnych powikłań takich jak niewydolność nerek czy roponercze. Można wspomóc proces leczenia infekcji układu moczowego, np. poprzez stosowanie furaginy, zażywając równocześnie zioła o działaniu diuretycznym (moczopędnym) oraz dezynfekującym (odkażającym drogi moczowe).
Zapalenie dróg moczowych zazwyczaj jest spowodowane infekcjami wywołanymi przez bakterie, takie jak Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), gronkowce, paciorkowce czy bakterie z rodzaju Klebsiella – pochodzą one zarówno ze środowiska zewnętrznego, jak i wewnętrznych ognisk zapalnych. Zarówno same drobnoustroje, jak i produkowane przez nie toksyny, mogą uszkodzić nabłonek dróg moczowych, co prowadzi do stanów zapalnych. Ryzyko infekcji układu moczowego jest zwiększone w przypadku osób cierpiących na cukrzycę, przyjmujących leki immunosupresyjne, poddawanych zabiegom na drogach moczowych, mających zaburzenia neurologiczne utrudniające oddawanie moczu czy będących w ciąży.
Rekurencyjne zapalenie pęcherza jest szczególnie częstym problemem u kobiet po menopauzie. Jest to związane z występującymi w tym okresie zmianami zanikowymi błony śluzowej pochwy, które są wynikiem niedoboru estrogenów. Infekcje układu moczowego objawiają się poprzez częste oddawanie moczu, uczucie parcia na pęcherz, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, obecność krwi w moczu, niekontrolowane oddawanie moczu oraz ból w podbrzuszu. Mogą im towarzyszyć gorączka, wymioty, biegunka czy bóle głowy. Warto zauważyć, że te schorzenia mogą przebiegać bezobjawowo. Najprostszym sposobem diagnozowania tych problemów jest badanie ogólne moczu. Jeżeli wystąpi którykolwiek z objawów, powinno się skonsultować to z lekarzem, aby przeprowadził właściwą diagnostykę i zastosował odpowiednie leczenie.
Ważne jest jednak pamiętać, że istnieją również domowe metody na zapalenie pęcherza, które mogą wspomagać proces powrotu do zdrowia. Bazują one na wykorzystaniu szeregu roślin, które mają korzystny wpływ na układ moczowy.