Sezon obserwacji żubrów w Puszczy Białowieskiej rozpoczął się!

Z przybyciem nowego sezonu, miłośnicy przyrody mają okazję ponownie obserwować zachowania białowieskich żubrów. W tym roku, możliwości zostały rozszerzone – teraz możemy nie tylko podglądać te majestatyczne zwierzęta, ale również słuchać dźwięków towarzyszących ich codziennej rutynie na polanie, położonej na północnej krawędzi Puszczy Białowieskiej.

Jak spędzają czas żubry kiedy nadchodzą chłodniejsze miesiące? Jakie potrawy preferują na swoje poranne posiłki? Czy są w stanie zasymilować się z innymi mieszkańcami lasu? Te wszystkie pytania mogą znaleźć odpowiedź dzięki transmisji online dostępnej na stronie Lasów Państwowych. Transmisja ta pokazuje polanę w środku lasu, która znajduje się na północnym krańcu Puszczy Białowieskiej, gdzie możemy obserwować dzikie byki. W tym sezonie wprowadzono nową funkcję, która umożliwia nie tylko oglądanie, ale i słuchanie tego co dzieje się na polanie.

Przede wszystkim, entuzjaści mają szansę usłyszeć pieśni ptaków, które gromadzą się wokół kulek z ziarnem, zawieszonych dla nich. Wśród odwiedzających karmnik najczęściej spotkać możemy różnorodne gatunki sikorek, mazurek, sójek, a nawet dzięciołów. Inne częste wizytacje to te od krogulców i jastrzębi – jak można przeczytać na stronie Lasów Państwowych.

Dla lepszej jakości obserwacji, na polanie zainstalowano potężne reflektory podczerwieni. Nie wpływają one jednak negatywnie na zwierzęta – nie dostrzegają one tego światła i nie zakłóca ono ich naturalnego rytmu dnia i nocy. Dla widzów, te reflektory umożliwiają obserwację sceny na polanie pokrywając 75% jej powierzchni, nawet po zapadnięciu zmroku.

Na pewno jest co obserwować. Według szacunków Lasów Państwowych, codziennie polanę odwiedza kilkadziesiąt żubrów. Ale to nie koniec atrakcji – oprócz nich, paśnik przyciąga również łosie, sarny, dziki oraz skradające się lisy. W latach ubiegłych widzowie mogli również zobaczyć duże drapieżniki takie jak rysie czy wilki.