Rozwój i charakterystyka zębów mlecznych: ich liczba, czas wzrostu i utraty

Często rodzice są pełni ciekawości, co do procesu kształtowania się i wypadania zębów mlecznych u swoich dzieci. Pierwszy ząb pojawiający się w jamie ustnej dziecka jest momentem doniosłym zarówno dla niego, jak i dla opiekunów. Zazwyczaj to dolne siekacze są tymi pierwszymi, które pojawiają się około 6 miesiąca życia niemowlęcia. Ale jak przebiega rozwój reszty zębów mlecznych i ile czasu trwa ten proces?

Zęby mleczne stanowią pierwsze pokolenie zębów u każdego człowieka. Już w okresie prenatalnym, dokładnie między 6 a 7 tygodniem ciąży, powstają pierwotne zawiązki tychże zębów. Zwykle około szóstego miesiąca życia dziecka zaczynają one pojawiać się w jamie ustnej. Ich wygląd koron jest bardzo podobny do wyglądu zębów stałych, choć różnią się od nich rozmiarami i kolorem – mają jaśniejszy odcień. Warto jednak zauważyć, że to podobieństwo jest wprowadzające w błąd, bo struktura wewnętrzna zębów mlecznych znacznie różni się od tej, która charakterystyczna jest dla zębów stałych. Zęby mleczne mają również specyficzny kształt, przypominający beczułkę. Ciekawostką jest, że w przypadku uzębienia stałego nie występują tzw. przedtrzonowce.

Okres, w którym zęby mleczne zaczynają wypadać to czas pomiędzy 5 a 13 rokiem życia. W tym momencie w jamie ustnej dziecka znajdują się zarówno zęby stałe, jak i ostatnie mleczaki – ten okres nazywany jest fazą uzębienia mieszanej.

W sumie, w jamie ustnej dziecka pojawia się 20 zębów mlecznych. Ze względu na ich anatomie i funkcje jakie pełnią, można podzielić je na trzy główne grupy:

Siekacze;

Kły;

Trzonowce.

Każda część łuku zębowego składa się z pięciu zębów: dwóch siekaczy, jednego kła i dwóch trzonowców. Warto dodać, że w uzębieniu mlecznym nie występują przedtrzonowce.