Rozważając wegańskie zamienniki mięsa: pozytywy, negatywy i globalne tendencje

Diety oparte na roślinach mogą przynosić wiele korzyści zdrowotnych, jednak nie wszystkie roślinne odpowiedniki mięsa są tak samo zdrowe. Przetworzone produkty wegańskie czasem mogą mieć więcej wspólnego z tzw. „junk food” niż prawdziwie zdrowym jedzeniem. Na przykład, burger Moving Mountain B12 ma wyższą zawartość tłuszczu, nasyconych kwasów tłuszczowych i soli niż tradycyjny hamburger serwowany w McDonald’s, a przy tym mniej białka – informuje Nick Harding w artykule dla The Ethicalist.

Podobnie jest z Beyond Burgerem, który ma 252 kcal, 19 g tłuszczu (w tym 5,6 g nasyconych), 17 g białka oraz 0,75 g soli. Mimo że zawiera podobną ilość nasyconych tłuszczów co mięso, jego skład jest bardziej syntetyczny, zawierający takie składniki jak metyloceluloza i maltodekstryna.

Ostatnie badanie opublikowane w „American Journal of Clinical Nutrition” również podaje pewne wątpliwości co do zdrowotnych korzyści z wegańskich alternatyw mięsa. Badanie, które trwało osiem tygodni i porównywało grupę jedzącą tradycyjne mięso z grupą spożywającą produkty takie jak Impossible Beef i Beyond Meat, nie wykazało istotnych różnic w kluczowych czynnikach ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Choć poziom cholesterolu obniżył się w obu grupach, u osób spożywających roślinne zamienniki mięsa stwierdzono 42,5% wzrost spożycia sodu. Tymczasem u osób z grupy jedzącej tradycyjne mięso zauważono spadek spożycia sodu. Dodatkowo, tylko grupa konsumująca mięso odnotowała niewielki spadek ciśnienia krwi. Z tego powodu dr Sumanto Haldar, naukowiec zajmujący się żywieniem na Uniwersytecie Bournemouth, krytykuje obecne wegańskie zamienniki mięsa za ich wysoką zawartość soli, tłuszczów nasyconych i dodatków. Podkreśla on potrzebę innowacji w przemyśle spożywczym w celu stworzenia zdrowszych i tańszych alternatyw mięsnych.