W Stanach Zjednoczonych, w sierpniu 2023 roku, skandal wybuchł po nagłej śmierci 35-letniej kobiety, która, jak się mówi, zmarła na skutek picia nadmiernej ilości wody. Taka sytuacja wywołała niemałe zdziwienie, ponieważ wielu ludziom ciężko było uwierzyć, że coś takiego jest możliwe. Przewodnienie jest zjawiskiem naukowym, które stwarza prawdziwe zagrożenie dla zdrowia i życia, choć nie jest tak powszechnie znanym problemem jak odwodnienie. Powstaje zatem pytanie – ile wody można bezpiecznie wypić?
Szokująca śmierć wspomnianej kobiety została dokładnie zbadana i otrzymała wyjaśnienie, które dla wielu okazało się zaskakujące. Początkowo przypuszczano, że kobieta po długim pobycie na łodzi doznała odwodnienia i w ciągu tylko 20 minut wypiła aż 2 litry wody, co doprowadziło do obrzęku mózgu. Jednak po głębszej analizie wyników autopsji ujawniono, że przyczyną jej śmierci była kombinacja udaru cieplnego, zatrucia alkoholem i zaburzeń elektrolitów spowodowanych przez spożycie nadmiernej ilości wody w krótkim okresie czasu.
Przewodnienie – definicja i przyczyny
W medycynie mówi się o zatruciu wodnym, czyli przewodnieniu hipertonicznym. Jest to zjawisko rzadko spotykane w codziennym życiu. Większość dotychczas zaobserwowanych przypadków przewodnienia było wynikiem udziału w nietypowych konkursach polegających na spożyciu jak największej ilości wody lub podczas uprawiania ekstremalnie wymagających sportów, kiedy sportowcy, chcąc uzupełnić ubytki płynów, spożywali zbyt dużą ilość wody.
Proces osmozy jest kluczowy do zrozumienia równowagi wodnej w organizmie. Osmoza to mechanizm, który zapewnia równomierność stężenia cieczy po obu stronach półprzepuszczalnej membrany, takiej jak błony komórkowe otaczające wszystkie komórki naszego ciała. Każda komórka potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania odpowiedniej ilości wody oraz precyzyjnie dobranych dawek glukozy i soli mineralnych, zwłaszcza sodu, wapnia, potasu, magnezu. Stąd mówimy o płynie komórkowym jako o substancji o określonym stężeniu.
W przypadku przewodnienia organizm ma do czynienia z nadmiarem wody, co prowadzi do rozcieńczenia płynów ustrojowych. Zasada osmozy mówi, że stężenia muszą się wyrównywać, a skoro stężenie w komórce jest wyższe niż poza nią, woda przenika do wnętrza komórki tak długo, aż osiągnięta zostanie równowaga elektrolitów. W efekcie komórki zaczynają się powiększać ze względu na nadmiar wody, co zaburza ich prawidłowe funkcjonowanie. Jednocześnie nadmiar wody w organizmie obniża stężenie sodu we krwi, co może skutkować wystąpieniem niebezpiecznych objawów.