Kiedy doświadczamy nieprzerwanego, codziennego bólu głowy, który utrzymuje się przez wiele dni albo nawet tygodni, może to znacząco zakłócać nasze normalne funkcjonowanie. Takiego rodzaju przewlekły ból może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak zwyrodnienie kręgosłupa, choroby naczyniowe czy stany zapalne. Często ciągłe napięcie i uczucie tępego bólu wskazują na migrenę. Diagnoza takich dolegliwości jest skomplikowana i wymaga czasu. Natomiast chwilowe ulgi można osiągnąć za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych.
Przewlekły codzienny ból głowy to termin odnoszący się do bólów, które trwają więcej niż cztery godziny dziennie i występują przez ponad 15 dni w miesiącu przez okres dłuższy niż trzy miesiące. Tego typu ból nie jest specyficzny dla żadnego konkretnego rodzaju bólu głowy, ale raczej odnosi się do wielu typów, których regularność i długotrwałość mogą utrudniać codzienne życie. Bóle głowy można generalnie podzielić na pierwotne (lub samoistne), gdzie sam ból jest chorobą, a jego przyczyny są nieznane, lub wtórne (lub objawowe), które są wynikiem innej choroby występującej wewnątrzczaszkowo lub systemowo.
W większości przypadków, ból głowy trwający przez wiele dni, tygodni lub nawet miesiąc jest uważany za ból pierwotny. Jeśli dolegliwość jest stała i codzienna, zazwyczaj identyfikuje się ją jako przewlekły napięciowy ból głowy lub przewlekłą migrenę. Wtórny ból głowy stanowi zaledwie około 5% codziennych przypadków. Częstą przyczyną jest choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego kręgosłupa, która może skutkować bólem podczas snu lub rano, wywołanym długotrwałym, często niewłaściwym ułożeniem kręgosłupa. Pacjenci często zgłaszają również ból promieniujący do barku i karku oraz występujący podczas pochylania głowy, obracania czy skręcania – tzw. szyjnopochodny ból głowy. Jeżeli utrzymuje się on przez kilka dni lub tygodni, konieczne jest skonsultowanie się z fizjoterapeutą i zastosowanie odpowiednich ćwiczeń. Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe mogą także przynieść ulgę. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku urazu głowy lub szyi, oraz chorób naczyń krwionośnych zaopatrujących mózg (np. miażdżyca tętnic szyjnych, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic), gdzie dolegliwości są ostry i przeszywający.