Wiemy o urodzeniu naszej planety tyle, ile pozwala nam na to dostępna wiedza naukowa. Wedle badań geologicznych i praw fizyki oraz chemii, Ziemia przyszła na świat około 4,54 miliardów lat temu. Ta data wynika z analizy próbek skał pobranych z Ziemi, Księżyca i meteorytów. Jak jednak przebiegał proces kształtowania naszej planety, jest tematem wielu debat i nadal pozostaje dla nas tajemnicą.
Jedno jest pewne – Ziemia jest wyjątkowa ze względu na obecność życia. W infiniteście wszechświata nie znaleźliśmy jak dotąd drugiego takiego miejsca. Czy istniały inne takie planety w swoistej 13,8-miliardowej kronice kosmicznej, to pytanie stawiał między innymi Stephen Hawking, jeden z najjaśniejszych umysłów naszych czasów. Na pytanie czy powstanie świata, pierwszej bakterii i człowieka było szczęśliwym zrządzeniem losu, odpowiedzi są jeszcze bardziej skomplikowane.
Zdecydowanie wyjątkowa w Układzie Słonecznym jest Ziemia – piąta co do wielkości planeta, trzecia odległa od Słońca i jedyna posiadająca wodę na swojej powierzchni. Inne planety jak Merkury, Wenus i Mars składają się tylko z metali i skał, a warunki na nich są zbyt ekstremalne – albo zbyt gorące, albo zbyt zimne. Ziemia znajduje się na idealnym dystansie od Słońca – światło dociera do nas w osiem minut, a nachylenie osi planety pod kątem 23.4 stopni umożliwia nam cieszenie się zmiennością pór roku.
Interesującym jest fakt, że Ziemia to jedyna planeta w naszym Układzie Słonecznym posiadająca pojedynczy księżyc, który jest na tyle duży, że nocą odbija wyraźne światło słoneczne. Księżyc wręcz stabilizuje naszą planetę, ograniczając gwałtowność zmian klimatycznych. Na Ziemi woda pokrywa aż 70% jej powierzchni, a atmosfera składa się z mieszaniny azotu (78%) i tlenu (21%), co tworzy idealne warunki do oddychania.
Kolejnym czynnikiem chroniącym Ziemię jest Jowisz – pomimo swojego dużego dystansu od naszej planety, działa jak magnes przyciągający większość kosmicznych 'śmieci’. Dzięki temu Ziemia może cieszyć się względnym spokojem. Wydaje się, że wszystkie te korzystne warunki to efekt sprzężeń zwrotnych, ale jak to możliwe?
Podstawowe teorie o powstaniu planet zakładają, że 4,6 miliarda lat temu nasz Układ Słoneczny był jedynie chmurą pyłu i gazów. Pod wpływem grawitacji cząsteczki zaczęły się gromadzić i tworzyć Słońce, a pozostały materiał formował planety. Zgodnie z alternatywną teorią proces ten był szybszy, a planety zaczęły się tworzyć z dysku pyłu orbitującego wokół protogwiazdy.