Informacje pochodzące ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alarmują o śmiertelnej epidemii gorączki papuziej, która dotyka wiele państw Europy. Tę groźną chorobę odnotowano po raz pierwszy na gruntach europejskich w 2023 roku. Niestety, do teraz zanotowano już pięć śmiertelnych ofiar tej epidemii.
Gorączka papuzia to choroba spowodowana przez bakterie należące do rodziny Chlamydia, których nosicielami stają się różnego rodzaju ptaki, zarówno dzikie, jak i domowe, a także drób. Ciekawostką jest fakt, że ptaki u których stwierdzono obecność tych bakterii nie zawsze prezentują objawy choroby, ale pomimo tego są w stanie rozprzestrzeniać patogeny.
Zgodnie z raportami amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, najczęstszym sposobem przenoszenia gorączki papuziej na ludzi jest inhalowanie pyłu zawierającego wydzieliny zarażonego ptaka. Istnieje również ryzyko zachorowania na skutek ugryzienia przez infekowanego ptaka. Ważne jest jednak podkreślenie, że spożywanie mięsa zarażonych zwierząt nie prowadzi do rozprzestrzeniania się choroby.
Badania świadczą o tym, że transmisja choroby między ludźmi jest możliwa, aczkolwiek stanowi to zjawisko rzadkie. Jak informuje WHO, w większości ostatnio odnotowanych przypadków pacjenci mieli bezpośredni kontakt z zarażonymi ptakami domowymi lub dzikimi.
Co do samego przebiegu gorączki papuziej, większość osób z tą chorobą wykazuje łagodne objawy. Do pierwszych symptomów dochodzi zwykle od 5 do 14 dni po kontakcie z chorym ptakiem i mogą one obejmować ból głowy, ból mięśni, suchy kaszel, gorączkę i dreszcze. Na szczęście, antybiotyki są skuteczne w leczeniu tej infekcji.