Pojęcie diety zostało już odmienione przez wszystkie przypadki, a jednak dla wielu nadal może oznaczać zupełnie coś innego. Najczęściej kojarzy się odchudzaniem, tym krótko i długoterminowym. Może to być też sposób żywienia się, który wykształcił się na bazie naszych przyzwyczajeń, zarówno tych dobrych, jak i złych. I właśnie to drugie znaczenie będzie przedmiotem niniejszego artykułu.
Zmiana nawyków żywieniowych
W dzisiejszych czasach fast life i utrzymanie trwałego i zdrowego wzorca żywieniowego wydaje się być szczególnie trudnym wyzwaniem. Nawet jeśli specjalista opracuje szczegółowy plan, jego wdrożenie bywa więcej niż trudne. A jednak wszystko jest możliwe. Pomimo wielu uciążliwości związanych z świadomym wyborem produktów i trzymaniem się rozpiski – wielu osobom udaje się osiągnąć cel. Najważniejsze, że wbrew pozorom nie wymaga to wcale rezygnacji z ulubionych potraw. Trzymanie się zdrowej diety oznacza znalezienie takiego sposobu odżywiania, który jest nie tylko odżywczy, ale postrzegamy go, jako przyjemny. Jest również na tyle łatwy, żeby można było go kontynuować przez dłuższy czas i w ramach swoich możliwości organizacyjno-finansowych. Szybkie i intensywne diety, które obiecują efekt „wow” mogą pomóc w szybkim schudnięciu, ale nie zawsze jest to zdrowe i nie ma gwarancji, że efekt będzie trwały. Stosowaniu właściwie dobranej diety sprzyja z pewnością otaczanie się pokarmami, na które ma się ochotę, a nie tymi, których gorąco pragnie się uniknąć.
Jakie nawyki pomogą nam w utrzymaniu zdrowej diety?
Przede wszystkich warto uwzględnić produkty nieprzetworzone. Należeć do nich będą warzywa, owoce, pełne ziarna, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Jeśli nie jest się wege to również nabiał, jaja i świeże białka zwierzęce. Wszystkie wymienione są bogate w witaminy, minerały, błonnik i fitoskładniki, które wspierają jelita i przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka chorób przewlekłych, w tym cukrzycy. Oznacza to również posiadanie pod ręką smacznych i sycących przekąsek. Zmniejszą one łaknienie, gdy głód zacznie zbliżać się wielkimi i małymi krokami. Pożywne przegryzki pozwolą uniknąć porażki. Ważne jest planowanie jedzenia z wyprzedzeniem i chodzi tu o czas poza domem, w pracy czy podczas rekreacji. To łagodzi stres związany z sytuacją, w której niespodziewane okoliczności mogłyby wpłynąc na nagły zwrot w naszej relacji z dietą. Warto też mierzyć swoje postępy, bo to pozytywnie wpływa na motywację i przyszłe zwycięstwa. Nie chodzi o to by liczyć każdą kalorie, ale by wiedzieć na czym się stoi. Tworzenie nowych nawyków zawsze wymaga czasu i te dotyczące diety niczym nie różnią się od innych. Dlatego tak cenna jest w tym procesie życzliwość wobec samego siebie i zrozumienie, że nie wszystko i nie zawsze idzie jak po maśle. Zwłaszcza jeśli masło nie jest częścią diety…