Dłonie są wizytówką człowieka. Wiele osób witając się z kimś, w pierwszym momencie zwraca uwagę właśnie na dłonie i paznokcie. Niestety istnieje wiele chorób, na które narażona jest płytka paznokcia. Dlatego bardzo ważne jest, gdy zaobserwujemy jakieś zmiany na paznokciach, żeby szybko reagować i zgłosić się do lekarza, który będzie w stanie postawić diagnozę i dobrać leczenie. Warto jednak samemu wiedzieć jakie choroby płytki paznokciowej są najczęstsze. Oraz jakimi objawami się charakteryzują.
Najczęstsze choroby płytki paznokcia
Chociaż chorób płytki paznokcia jest wiele, istnieje kilka takich, które występują najczęściej. Są to:
- Zanokcica, czyli zakażenie bakteryjne płytki paznokcia. Najczęściej powodują je bakterie gronkowca, paciorkowce oraz pałeczka ropy błękitnej. W przypadku tej ostatniej możemy zauważyć ciemne przebarwienia płytki, czasem w kolorze niebieskim. Ta choroba powstaje na skutek uszkodzenia płytki paznokcia, podczas którego wnikają pod niego bakterie. Może się objawiać silnym zaczerwienieniem okolic płytki, opuchlizną oraz silnym bólem. Z reguły choroba atakuje tylko jeden paznokieć.
- Grzybica paznokci, czyli jak nazwa wskazuje zakażenie grzybicze. choroba najczęściej atakuje paznokcie u stóp, jednak może się zdarzyć również na paznokciach dłoni. Łatwo ją rozpoznać po zmieniającym się kolorze płytki. Na początku możemy zaobserwować zmiany jedynie na końcach paznokci, które później stopniowo się rozszerzają. Płytka może mieć kolor żółty lub lekko zielony. Gdy nie zareagujemy może dojść nawet do odklejenia paznokcia od łożyska.
- Drożdżyca paznokci, czyli inna odmiana grzybicy. W tym przypadku powodują ją drożdżaki. W przeciwieństwie do grzybicy nie atakuje brzegów paznokci, a wał okołopaznokciowy. Objawia się opuchlizną, bólem, zaczerwieniem, a z czasem nawet powoduje sączenie się ropnej wydzieliny.
- Onycholiza, która objawia się odklejaniem się płytki paznokciowej od łożyska. Najczęściej dotyka kobiety, ponieważ powodowana jest źle wykonanym zabiegiem manicure hybrydowego lub żelowego.
Jak dbać o paznokcie?
Przed wszystkimi chorobami możemy się chronić, odpowiednio dbając o paznokcie. Należy pamiętać o częstym myciu rąk. Chorobom sprzyja obgryzanie paznokci lub skórek. Podczas tych nawyków często dochodzi do uszkodzeń mechanicznych, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Jeśli wykonujecie u siebie manicure hybrydowy lub żelowy i chodzicie do stylistki, pamiętajcie, żeby zawsze wybierać sprawdzone osoby. Ważne jest, żeby stylistka pracowała w sterylnych warunkach i używała jednorazowych i zdezynfekowanych narzędzi. W ten sposób nie zarazicie się żadną chorobą od poprzednich klientek.