Trzeci Biegun, którego obszar obejmuje Hindukusz, Karakorum i Himalaje, ma ogromne znaczenie dla życia na Ziemi. Zbiór wody zgromadzonej w tym miejscu jest niezwykle obszerny – szacuje się, że może zaspokoić potrzeby picia nawet 30% światowej populacji! Śnieg topniejący na tych terenach zasila rzeki, które są źródłem życia dla milionów gatunków roślin, zwierząt i grzybów w regionach oddalonych o tysiące kilometrów. Spadek pokrywy śnieżnej prowadzi do ograniczenia procesu sezonowego topnienia, parowania i opadów, powodując wysychanie ekosystemów. Rzeki stają się wtedy bardziej podatne na fluktuacje i okresowe wysychanie w regionach położonych niżej i o cieplejszym klimacie.
Wyżyna Tybetańska wpływa również na kształtowanie klimatu. Wysokie góry i niska temperatura wpływają na cyrkulację prądów powietrznych nad Azją, kontrolując takie zjawiska jak monsuny. Obecnie obserwuje się zwiększoną częstotliwość anomali pogodowych w tym regionie.
Zmiany te mają wpływ na warunki hydrologiczne, rolnictwo i produkcję żywności. Najbardziej dotknięta zostanie uboga ludność, która utrzymuje się z rolnictwa i hodowli. Niestety, tak jak Biegun Północny i Południowy, Trzeci Biegun również podlega wpływowi klimatu. Globalne ocieplenie połączone z monsunami ma zaskakująco silny wpływ na kondycję lodowców, pokrywy śnieżnej i wiecznej zmarzliny.