O covid-19 nie ma co się rozwodzić, bo każdy wie, co to za choroba, jak i to, że przenosi się ona drogą kropelkową. Wystarczy niewielki kontakt z osobą zarażoną, aby doszło do zakażenia. Zarazić można się nie tylko podczas bliskiego kontaktu z osobą posiadająca covid-19, lecz także poprzez to, gdy na przykład ona kichnie lub mówi znajdując się blisko nas. Dlatego tak ważne jest noszenie maseczek ochronnych osłaniających nie tylko usta, lecz również nos. Maseczki te należy bardzo często wymieniać, jak i można je prać oraz prasować.
Co z tym covid-19?
Covid-19 jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, która wywołana jest wirusem SARS-CoV-2. Zapobiec zarażeniu można poprzez noszenie wspomnianych wyżej maseczek ochronnych, jak i poprzez odpowiedni dystans, częste mycie dłoni, dezynfekcję dłoni, jak również poprzez szczepienia ochronne, które jedni chwalą a inni przestrzegają przed nimi. W każdym razie każdy sam decyduje o swoim zdrowiu, jak i pośrednio o zdrowiu innych osób tych bliskich, jak i dalszych. Świat ma do dyspozycji kilka szczepionek zapobiegającym ciężkiemu przebiegowi covid-19, jak szczepionka Moderna, szczepionka Pfizera, szczepionka Johnson Johnson, szczepionka Astra Zeneca, szczepionka Novavax.
Ogólne dane o covid-19
W naszym kraju od początku pandemii na covid-19 zachorowało ponad 4,5 miliona ludzi, z których zmarło prawie 104 tysiące chorych a pozostali wyzdrowieli, lecz niestety w wielu przypadkach nadal borykają się oni z powikłaniami po wirusie takimi, jak na przykład kaszel, albo duszność.
O covid-19 można powiedzieć, że każdy przypadek jest inny. Jedne osoby przechodzą zakażenie łagodnie a nawet bezobjawowo. Natomiast u innych objawy są tak silne, że konieczne jest zażywanie odpowiednich leków i preparatów, albo nawet pobyt w szpitalu i podanie tlenu lub użycie respiratora. Poważny przebieg covid-19 najczęściej kończy się wyzdrowieniem, lecz nie jest tak zawsze, bo niestety czasem kończy się śmiercią. A zwłaszcza wtedy, gdy istnieją inne choroby współistniejące, albo podeszły wiek, czy słaba odporność organizmu. Bywa i tak, że na covid-19 umierają osoby młode, osoby nie obciążone innymi chorobami i osoby w pełni sił. Wydawać by się mogło, że wirus jest zróżnicowany pod względem siły zaraźliwości.
Główne objawy zakażenia covid-19, to uciążliwy kaszel z niemożnością odkrztuszenia, duszność, utrata węchu lub smaku, ból gardła, gorączka, zmęczenie, bezsilność, ogólna słabość, wzmożona potliwość. Czasem również ból mięśni, ból głowy, biegunka.
Duszność po covid-19
Niektórzy ozdrowieńcy, u których covid-19 miał ostry przebieg jeszcze długo, bo kilka tygodni a nawet kilka miesięcy po chorobie borykają się z kaszlem lub z dusznością. Kaszel nie jest już tak uciążliwy i niemiły, jak podczas choroby, lecz nadal jest obecny. Natomiast duszność może objawiać się uczuciem pyłu lub dymu w powietrzu, którego oczywiście nie ma. Duszność taka nie jest bardzo uciążliwa, lecz niemniej jednak istnieje i po części zatruwa życie. Nie powoduje rezygnacji z codziennych czynności domowych, czy zawodowych ale wprowadza pewien dyskomfort i niesie ze sobą pewną słabość. W takim przypadku zawsze wskazana jest wizyta najlepiej u pulmonologa, albo przynajmniej u lekarza rodzinnego
Duszność i kaszel… ja się męczyłam z kaszlem przed dobre 2 miesiące po przechorowaniu covida.