Populacja orłów przednich w Karpatach obserwuje znaczny przyrost młodych osobników w bieżącym roku

Po raz kolejny rok 2021 okazuje się być niezwykle szczodry dla populacji orła przedniego. Do chwili obecnej, z gniazd przeznaczonych dla tych majestatycznych ptaków w Karpatach, swój pierwszy lot odbyło aż 14 młodych orłów. Co więcej, niecodziennym zjawiskiem jest fakt, że dwie młode orły udało się wychować w jednym gnieździe, co jest rzadkością u tych gatunków.

Dr Marian Stój, ornitolog z Komitetu Ochrony Orła podczas rozmowy z PAP podkreślił, że powodzenie lęgów jest wynikiem sprzyjających warunków pogodowych oraz obfitości łowisk pokarmowych. Zgodnie z jego słowami, pierwsze loty młodych orłów odnotowano już w połowie lipca tego roku.

Naukowiec przypomniał również o poprzednich latach, gdzie liczba opuszczających gniazda orłów była różna. „W ubiegłym roku z karpatskich gniazd wzbijało się do lotu pięć orłów. Dwa lata wcześniej odnotowano dziesięć takich przypadków, natomiast w roku 2011 aż szesnaście młodych ptaków rozpoczęło samodzielne życie.”

Orły przednie zazwyczaj składają dwa lub jedno jajo w końcówce marca, natomiast okres ich wysiadywania trwa około 40 dni. Najczęściej zdarza się, że dorosłe orły odchowują tylko jedno pisklę. Jeżeli jednak zdarzy się, że dwa pisklęta wykluje się w jednym gnieździe, silniejsze z nich zazwyczaj eliminuje słabszego. Dr Stój podkreślił, że rodzice nie ingerują w takie rywalizacje między potomstwem.

Orzeł przedni jest dużym ptakiem szponiastym; w Polsce występuje bardzo rzadko, teraz żyje ok. 35 par, najwięcej – ponad 30 par – w Karpatach, a przede wszystkim w Górach Sanocko-Turczańskich, Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi dwa metry. Pikując w locie, ptaki osiągają prędkość do 160 km/godz.