Zdaniem naukowców z Indiana University School of Medicine oraz Roudebush Veterans Affairs Medical Center, ograniczenie konsumpcji mięsa na rzecz warzyw może przynieść korzyści dla osób cierpiących na choroby nerek. Zasugerowali oni, że dieta wegetariańska może pomagać w eliminacji nadmiaru toksycznego fosforu z organizmu.
Nie jest łatwo usunąć fosfor z diety, ponieważ jest on składnikiem wielu produktów stanowiących źródło białka. Dla osób zmagających się z problemami nerkowymi istotne jest jednak ograniczenie ilości tego pierwiastka w diecie. Zbyt wysokie stężenie fosforu w organizmie może prowadzić do poważnych schorzeń serca, a nawet do śmierci. Mimo, iż lekarze często zalecają pacjentom z przewlekłą chorobą nerek stosowanie diety o niskiej zawartości fosforu, wiele opakowań produktów nie zawiera informacji o zawartości tego pierwiastka – dowiedzieliśmy się z serwisu EurekAlert.
Sharon Moe, wspólnie ze swoim zespołem, przeprowadziła badanie mające na celu określenie wpływu diety wegetariańskiej oraz mięsnej na poziom fosforu u dziewięciu pacjentów z problemami nerkowymi. Uczestnicy badania stosowali określoną dietę przez tydzień, po czym, po upływie kolejnych dwóch lub czterech tygodni, przechodzili na przeciwną dietę. Po każdym tygodniu badano ich krew oraz mocz.
Chociaż obie diety zapewniały zrównoważone stężenie białka i fosforu, okazało się, że pacjenci na diecie wegetariańskiej mieli niższy poziom fosforu we krwi. Zauważono także mniejsze wydalanie fosforu z moczem. Przyczyny takich zależności nie są do końca znane, jednak dieta bogata w ziarna zawiera mniej substancji trudnych do przyswojenia.
Badacze doszli do wniosku, że produkty bogate w białko mogą znacznie podnosić poziom fosforu w organizmie. Dla osób z przewlekłymi chorobami nerek kluczowe jest więc dokładne monitorowanie spożywanych produktów pod względem zawartości białka i fosforu. Wydaje się, że wegetariańskie źródła białka są bardziej bezpieczne.