Skutek uderzenia komety: Rewolucyjne odkrycie najstarszego kalendarza księżycowo-słonecznego

Göbekli Tepe, znane stanowisko archeologiczne położone w południowo-wschodniej Turcji, zaskoczyło naukowców fascynującym odkryciem. Filary tego prehistorycznego sanktuarium zdobione są symbolami, które mają około 12 tysięcy lat. Według naukowców z University of Edinburgh, te symbole mogą stanowić najstarszy na świecie kalendarz księżycowo-słoneczny. Co więcej, za jego powstaniem mogło stać uderzenie komety w Ziemię.

Na filarach i ścianach budynków przypominających świątynie widnieją rozmaite symbole. Naukowcy uważają, że są one kalendarzem opartym na obserwacjach Słońca, Księżyca i konstelacji gwiazd, który pozwalał mieszkańcom tego obszaru kontrolować upływ czasu. Symbole w kształcie litery „V” prawdopodobnie oznaczają kolejne dni. Na filarze widnieje również 12 symboli reprezentujących tygodnie księżycowe oraz 11 dodatkowych dni. Letnie przesilenie jest zaznaczone znakiem przedstawiającym stworzenie przypominające ptaka.

Interesujące jest, że według naukowców kalendarz ten mógł zostać stworzony w celu upamiętnienia daty uderzenia komety. Zdarzenie to miało miejsce pomiędzy 13000 a 10850 rokiem p.n.e. i spowodowało początek małej epoki lodowcowej, trwającej około 1,2 tysiąca lat. Wywołało ona znaczące zmiany w ekosystemie, prowadząc do wymierania wielu gatunków roślin i zwierząt.

Zmiana klimatu wywołana upadkiem komety mogła także spowodować zmiany w stylu życia mieszkańców tego obszaru, wprowadzając nowe techniki rolnicze. Niektórzy naukowcy sugerują, że mogło to oznaczać początek cywilizacji w rejonie zwanym Żyznym Półksiężycem.

Znaki przypominające rój meteorów Taurydy na innym filarze mogą świadczyć o tym, że były one źródłem fragmentów komety, które uderzyły w Ziemię. Wskazuje to również na możliwość, że starożytni ludzie byli w stanie zapisywać daty w odniesieniu do precesji osi Ziemi co najmniej 10 000 lat przed udokumentowaniem tego zjawiska przez Hipparcosa z Grecji w 150 roku p.n.e.

Naukowcy sugerują, że te rzeźby mogły mieć duże znaczenie dla mieszkańców Göbekli Tepe przez tysiąclecia. Możliwe, że uderzenie komety spowodowało powstanie nowego kultu lub religii, co miało wpływ na rozwój cywilizacji.

Odkrycie to również wskazuje na teorię, że Ziemia jest narażona na wzrost liczby uderzeń komet, gdy jej orbita przecina ścieżkę krążących fragmentów komet oddziałujących na planetę jako roje meteorów. Mieszkańcy Göbekli Tepe, którzy obserwowali niebo po tym jak ich świat został zniszczony przez uderzenie komety, mogli rozpocząć nową religię i promować rolnictwo jako sposób radzenia sobie z nowym, zimnym klimatem. Może to być pierwszy etap rozwoju pisma – zauważył dr Martin Sweatman, autor artykułu opublikowanego w „Time and Mind”.